reklama

Informatici

Blog sa zaoberá problémami pri návrhu informačných systémov, dôvodmi predražovania riešenia, hľadaní najväčších rezerv pri projektovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Rozhodol som sa napísať tento blog, pretože som, prakticky celý kariérny život, pracoval ako informatik. Pracoval som na rôznej úrovni technických prostriedkov, od sálových počítačov až po najmodernejšie ON -Line technológie. Aj intenzita práce zaznamenala vývoj, od pohodlného tempa v štátnych firmách, až po intenzitu práce typu „od rána do večera a čo sa nestihlo ešte dokončiť doma“. Chcel by som sa podeliť so svojimi skúsenosťami a pokúsiť sa analyzovať efektivitu návrhu informačných systémov. Technológia návrhu a v programovaní informačných systémov sa vyvíja rýchlym tempom. Chcel by som sa zamerať na návrh informačných systémov spočívajúcich v analýze a samotnom dizajne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšie rezervy vidím v etape analýzy a komunikácie s užívateľom. Tento poznatok platil v minulosti a platí dodnes. Stav je často taký, že navrhnutý systém sa začína reálne pripomienkovať až v etape skúšobnej prevádzky alebo aj neskôr. V poslednom období sa tento neduh prejavuje hlavne pri rozsiahlejších systémoch štátnej správy ako sú informačný systém daňových úradov a zdravotníctvo. Hlavný dôvod vidím v nepochopení resp. zložitom vyjadrení zámerov návrhu. Používajú sa nástroje tzv. CASE, z ktorých výstupy sú často nezrozumiteľné užívateľovi. Konkrétne sa pamätám, keď pri návrhu daňového informačného systému sa užívateľovi predostrelo niekoľko sto strán výstupov, z ktorých nevedel posúdiť funkčnosť návrhu. Analytik argumentoval tým, že report funkčnosti je z najmodernejšieho analytického systému (CASE). Nakoniec sa pracovníci užívateľa aj sami pred sebou „hanbili“ priznať, že tomu modernému nástroju nerozumejú. Predstavme si projekt v stavebníctve alebo strojárstve, kde je presne stanovená štruktúra a obsah projektu. Odborníci aj užívatelia nemajú problém po sebe úspešne prečítať takýto projekt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Efektivitu a úspešnosť návrhu informačných systémov, najmä pre štátnu správu ovplyvňuje aj často meniaca sa štruktúra aktérov zo strany zadávateľa a riešiteľa. Riešiteľom je často subdodávateľ druhej resp. tretej úrovne, pričom zmluvný dodávateľ neurobí na projekte ani čiarku, okrem podpisu zmluvy a vystavenia faktúry. Ako laik v danej oblasti nesprávne posúdi aj náročnosť riešenia, niekedy zámerne. Osobne som sa s tým stretol v prípade informačného systému pre plynárenský priemysel. Okrem iného sa často predražuje technické vybavenie. U spomínaných plynárov to bolo aj o 100%.

Tento blog som sa rozhodol napísať, aby som dal námet pre súčasných informatikov, pokúsiť sa vyvinúť efektívny systému pre projektovanie. Mal by to byť prehľadný, komplexný nástroj, s výstupmi zrozumiteľnými aj pre užívateľa. Napr. tak ako je to v stavebníctve resp. strojárenstve, so špecifikami pre informačné systémy. Dovolím si tvrdiť, že skvalitnenie a sprehľadnenie procesu návrhu informačného systému by zvýšilo produktivitu vývoja aj o 50 %. Myslím si, že je to celosvetový problém a objav v tejto oblasti by stál za Nobelovu cenu.

Dušan Gazdarica

Dušan Gazdarica

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dôchodca. Vyštudoval som Elektrofakultu SVŠT . Pracoval som v IT ako programátor a analytik podnikových a bankových systémov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu