Lyžička a polievočka

Autor: Dušan Gazdarica | 20.1.2018 o 17:17 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  603x

Blog poukazuje na fungovanie našich nemocníc. Autor sa pokúsil o analýzu príčin ekonomických problémov štátnych nemocníc. 

Máte lyžičku, potom môžete dostať polievku. Príhoda s lyžičkou a polievkou ma vyprovokovala k napísaniu tohto blogu. Mojej známej ochorelo trojtýždenné dieťatko tak, že muselo ísť okamžite   s matkou do nemenovanej krajskej nemocnice.  V tej rýchlosti si nezobrala nejaké jedlo, a  keďže kojila poprosila sestru, či by nemohla dostať nejakú polievku. Odpoveď znela : Ak máte  lyžičku, môžete dostať polievku. Tento príbeh len odhaľuje stav v našich nemocniciach. Nebudem vymenovávať všetky  skúsenosti z našich nemocníc.  Sú nepríjemné ale aj príjemné.  Využijem aj ja nejaké skúsenosti z tejto oblasti a  pokúsim sa tento stav analyzovať z môjho pohľadu.

V technických systémoch platí, že ešte nikto nevymyslel perpetum mobile, v zdravotníctve sa o to naši politici pokúšajú. V podstate to znamená, že z nulového príjmu energie (zdravotníctvo zadarmo) má zdravotnícky systém produkovať požadované výkony. Tento nezmysel sa konštatuje už v našej ústave - zdravotná starostlivosť sa má poskytovať zadarmo. Samozrejme, že to je nezmysel, lebo do systému odvádzajú zamestnávatelia,  zamestnanci a nemalé platby  sú aj pacienti  za lieky a mnohé ďalšie poplatky. Napriek tomu je tu snaha skryto pred občanmi prezentovať bezplatné zdravotníctvo.

Ukazuje sa, že aj vysoké odvody do systému a príspevky štátu stále nepostačujú. Zrejme neobjavím nič nové, len sa to pokúsim zosumarizovať príčiny.

 1. Lieky, zdravotnícke pomôcky, prístroje a energie sa nakupujú za svetové ceny. Príjmy do systému sú odvodené z príjmov, ktoré sú nepomerne nižšie ako príjmy vo vyspelých štátov kde sa hlavne lieky vyrábajú.
 2. Narastá chorobnosť populácie vyplývajúca  z nerovnosti medzi príjmom a výdajom energie, zhoršením životného prostredia a ďalšími nepriaznivými faktormi.  Je zaznamenaný   prudký nárast civilizačných chorôb, hlavne cukrovky, srdcovocievnych a onkologických chorôb. Enormne narastajú náklady na ich liečbu.
 3. Vzniká nepomer medzi prispievateľmi do systému a spotrebiteľmi vplyvom starnutia populácie.
 4. Sprivatizovali sa lukratívne časti zdravotníckych zariadení, tým dochádza k zadlžovaniu ostatných oddelení nemocníc. Do nemocníc sa „pustil“ privátny sektor, ktorému sa dovolilo zriaďovať výnosné služby ako sú  CT, Magnetické rezonancie, lekárne.

Pri všetkých problémoch financovania zdravotníctva štát paradoxne garantuje zisk lekárňam. Výsledkom  sú siete, niekedy aj stoviek lekární  jednej firmy. Zriaďované sú aj v nemocniciach.

 1. Časté a účelové zmeny vo vedení nemocníc. Delegovanie riaditeľov podľa politickej príslušnosti a nie podľa odbornosti. Nekvalita v riadení prináša ekonomické straty. Som tu len dočasne, po mne potopa. S tým súvisí aj nedostatok lekárov a sestier, hlavne v menej lukratívnych regiónoch. Protekčné  riadenie, nízke mzdy hlavne u sestier ich priam vyháňa do zahraničia.
 2. Predražené nákupy prístrojov a zariadenia do nemocníc.
 3. V snahe získať politické body sa zrušil  príspevok pacienta za pobyt v nemocnici, ktorý mal aspoň čiastočne pokryť náklady na ubytovacie a stravovacie služby. Platba za pobyt v nemocnici  na deň bola nižšia ako náklady na „pobyt doma“.

 

Táto analýza je len na základe mojich vedomostí a skúseností a týka sa len ekonomických problémov. Zrejme existujú aj ďalšie príčiny, ktoré nie som kompetentný hodnotiť. S ohľadom na tieto skutočnosti dovolím si  navrhnúť aspoň niektoré opatrenia týkajúce sa ekonomiky nemocníc.

 

 1. Preferovať privatizáciu zdravotníckych zariadení, ale len  ak poskytnú komplexnú zdravotnú starostlivosť. Takéto nemocnice musia zriadiť aj  menej lukratívne  oddelenia. Osobne si myslím, že len privátne nemocnice sú schopné pracovať bez straty. V privátnych nemocniciach prirodzene odpadajú takmer všetky  horeuvedené príčiny ekonomických a personálnych problémov, nekvalifikovaného riadenia a predražených nákupov. Nedovoliť vznik siete privátnych nemocníc jedného majiteľa tak ako je to dopadlo u lekární.
 2. Naopak v štátnych nemocniciach postupne zrušiť zmluvy s dodávateľmi lukratívnych služieb a nahradiť ich vlastnými.
 3. V štátnych nemocniciach skončiť s politickými nomináciami riaditeľov. Výber na základe konkurzov pre nezávislými komisiami.
 4. Posilnenie preventívnej starostlivosti občanov s dôrazom na civilizačné choroby a tým úspora nákladov na liečbu. Uplatniť prevenciu namiesto liečby.
 5. Zvýšiť účasť štátu na financovaní zdravotníctva
 6. Opätovne zaviesť poplatok za pobyt v nemocnici s ohľadom na príjem pacienta. Nie som všeobecne za poplatky, tento poplatok podľa môjho názoru má opodstatnenie a pomôže aspoň čiastočne v hospodárení nemocníc.

Pravdepodobne takéto analýzy, a ešte oveľa podrobnejšie, existujú len nie je odhodlanie a politická vôľa ich uskutočniť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?