reklama

Trochu kybernetiky do politiky.

Blog sa  zaoberá možnosťou využitia kybernetiky v riadení  ekonomicko - spoločenských systémov a ich využitie v praxi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Trochu kybernetiky do politiky.

V mojom príspevku si dovolím poukázať na základné princípy riadenia systémov a ich aplikáciu na spoločensko-ekonomické systémy. K vôli prehľadnosti výkladu si dovolím niektoré zjednodušenia.

Tak ako pri technických aj v spoločensko-ekonomických systémoch je našou snahou dosiahnutie požadovaných hodnôt (cieľov) v požadovanom čase a kvalite. Ukazuje sa, že pri technických systémoch je táto úloha oveľa ľahšie dosiahnuteľná, a to už so svojej podstaty, pretože technické systémy sú ľahšie spoznateľné a to aj v prípade najzložitejších systémov ako sú napr. riadenie kozmických letov, ovládanie jadrových reakcií , robotov ap.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ludwig von Bertalanffy rozdelil systémy z hľadiska zložitosti. Na prvom mieste sa umiestnil systém ľudského jedinca, na druhom spoločensko-ekonomický systém, a až potom nasledujú ostatné systémy, vrátane technických systémov. Zložitosť ľudského organizmus je najväčšia so všetkých systémov. Len málo procesov v ľudskom tele vieme ovplyvňovať, niektoré procesy sú pre nás ešte nezmapované. Prečo teda druhé miesto pre spoločensko-ekonomické systémy? Je to hlavne preto, že na tieto systémy pôsobia mnohé nepredvídateľné okolnosti, často nepoznáme mechanizmy dosiahnutia požadovaného cieľa, regulačné mechanizmy sú často nedokonalé závislé na ľudskom faktore.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podstatou každého riadiaceho systému je dosiahnutie požadovanej hodnoty (cieľa). Každý riadiaci systém musí obsahovať regulátor, ktorý vyhodnocuje požadovanú hodnotu a na základe sledovanie(merania... vyhodnotí odchýlku od požadovanej hodnoty a následne pôsobí na regulovaný systém tak, aby sa dosiahla požadovaná hodnota. Pri technických systémoch sme schopní, pomerne presne ,popísať regulovanú sústavu, merať a vyhodnocovať odchýlku a následne skonštruovať presný regulátor. Je to otázka poznania fyzikálnych procesov a technických parametrov komponentov. Pri zložitých reguláciách sa často viacnásobne zálohujú jednotlivé komponenty aby sa zaručila spoľahlivosť. Tu je prvá podobnosť s ekonomickými systémami kde je tiež potrebné jednotlivé komponenty riadenia duplikovať, napr. kontrola splnenia cieľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V ďalšej časti príspevku aplikujeme princípy riadenia technických systémov na spoločensko-ekonomické systémy. Hlavným regulátorom pri týchto systémoch sú ľudia resp. prenesene vláda a jednotlivé ministerstvá a im podriadené orgány.. Regulátor je podstatný element regulovanej sústavy. Na jeho kvalite závisí dosiahnutie požadovaného cieľa. Tu vzniká prvý problém kvality riadenia. Pokiaľ pri technických systémoch dokážeme vyhotoviť optimálne regulátory a tieto prípadne zálohovať, v spoločensko-ekonomických systémoch regulátor zjednodušene povedané vygenerujú voľby. V tomto prípade nie je záruka optimálnej kvality a tu vzniká prvá závažná porucha do celého riadenia. Tá sa dá čiastočne a len dlhodobo eliminovať celkovou úrovňou vyspelosti a vzdelania spoločnosti. Veľkú pozornosť vláda (ministerstvá) musia venovať definovaniu požadovaných cieľov. Tieto by mali tvoriť kvalifikovaní špecialisti (analytici) v diskusii s verejnosťou. Regulátor (ministerstvo) zabezpečuje ich dosiahnutie. Výsledok (dosiahnutie cieľa) hovorí o kvalite regulácie. Veľmi dôležitá činnosť v riadení je vyhodnocovanie cieľa. Je potrebné vytvoriť systém viacnásobnej kontroly. Často sa stáva, že dobrý zámer pokiaľ nie je kontrolovaný výsledok stroskotá. Treba si uvedomiť, že regulácia sa často týka protichodných záujmov niektorých skupín spoločnosti , ktorí často sofistikovane nájdu medzery v procese uskutočňovania zámeru regulátora. Bez vyhodnotenia cieľov následných sankcií za porušovanie zámerov regulátora je stanovenie cieľov málo efektívne. Jednotlivé komponenty riadenia (ľudia, úrady, kontrolné orgány) nie sú tak dokonalé ako technické prvky a preto je potrebné kontrolu organizovať tak aby sa eliminovali omyly resp. úmyselné podvody v riadiacom procese. V tomto prípade má zmysel uvážiť viacnásobnú kontrolu a následný postih. Treba tiež pripomenúť, že regulácia systémov s veľkou zotrvačnosťou (odozvou) je náročnejšia vo všetkých systémoch. Čím neskôr je odozva na zásah regulátora, tým neskôr je možné na odchýlku od požadovaného cieľa reagovať. Spoločensko-ekonomické systémy sú tým typické. Tu sa prejavuje aj aspekt nezáujmu regulátora ovplyvňovať takéto procesy aj s politických dôvodov. Typickým príkladom je školstvo a zdravotníctvo. Sú to systémy s neskorou odozvou a pre populistov nezaujímavé. Ak sa aj kvalitne stanovia ciele, výsledok sa prejaví za niekoľko rokov (desaťročí) a ocenenie sa už nebude týkať aktuálnej garnitúry, ba dokonca môžem pomôcť opozícii. Toto je jedna z príčin prečo sa týmto odvetviam nedarí dosahovať požadované ciele. Ak k tomu pripočítame poruchy z externého prostredia vidíme, že regulácia spoločensko-ekonomických systémov je v mnohých činnostiach komplikovanejšia ako regulácia technických systémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor si nekládol za cieľ navrhnúť riešenie riadenia spoločensko-ekonomických systémov ale upozorniť na možné využitie niektorých všeobecných princípov z teórie riadenia. Ak sa aj podarí vybrať schopných ľudí na jednotlivé pozície riadenia a neaplikujú sa všetky dôležité princípy uzavretej slučky riadiaceho procesu – stanovenie cieľa, riadenie (vytvárania podmienok pre jeho dosiahnutie, zákony), kontrola plnenia a sankcie, snaha sa úplne môže minúť cieľa.

Ing. Dušan Gazdarica

Dušan Gazdarica

Dušan Gazdarica

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dôchodca. Vyštudoval som Elektrofakultu SVŠT . Pracoval som v IT ako programátor a analytik podnikových a bankových systémov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu